Gemeente Ede pioniert op het gebied van lokaal energiedelen

De gemeente Ede is, samen met andere EnergieWEB gemeenten, geselecteerd voor het landelijke leerlab ‘Energiedelen: lokale opwek slim benutten’. Binnen EnergieWEB werken de gemeenten samen. Omdat de gemeenten Wageningen, Ede, Barneveld, Scherpenzeel, Nijkerk en Veenendaal samen al enkele jaren aan het innoveren zijn met EnergieWEB is dit een goede volgende stap. In dit leerlab werkt Ede aan de versnelling van de verduurzaming van maatschappelijk vastgoed door onder andere het verder ontwikkelen en opschalen van lokaal energiedelen.

Lokale energie wordt lokaal gebruikt

Netcongestie vormt een steeds groter knelpunt in de energietransitie en vraagt om slimme, lokale oplossingen. Gemeenten nemen hierin een steeds actievere rol.  De selectie van Ede is mede gebaseerd op de ontwikkeling van EnergieWEB, een platform dat de gemeente samen met buurgemeenten heeft opgezet. Via EnergieWEB wordt lokaal opgewekte duurzame elektriciteit ingekocht bij energiecoöperaties, bedrijven en maatschappelijke organisaties. Deze aanpak vermindert op lange termijn de druk op het elektriciteitsnet, ondersteunt gemeentelijke diensten en stimuleert lokale energieopwek en herinvestering. Zo wordt het geld dat voorheen door de deelnemende aan groencertificaten werd uitgegeven, nu in een lokaal fonds gestopt. Het fonds heeft als doel om lokaal meer opwek- en opslagcapaciteit te stimuleren. 

Van pionieren naar opschalen

De gemeente Ede deelt inmiddels al twee jaar lang stroom tussen gemeentelijke aansluitingen. Deelname aan het leerlab van het programma Verduurzamingsaanpak Maatschappelijk Vastgoed markeert een volgende fase. Het doel van het programma is om met het leerlab versnelling te realiseren in de verduurzamingsopgave van maatschappelijk vastgoed. Het leerlab heeft verder als doel te komen tot een nog bredere aanpak voor lokaal energiedelen, met aandacht voor juridische, technische en organisatorische vraagstukken, waaronder inkoop- en aanbestedingsregels. Door dit model verder uit te werken kan het mogelijk ook voor andere regio’s in Nederland de oplossing zijn voor het energievraagstuk in de toekomst. Daarnaast wordt ingezet op het nog verder ontwikkelen van het huidige EnergieWEB. Zo geeft de Energiewet die op 1 januari is ingegaan de mogelijkheid tot energie delen binnen een energiegemeenschap. Aangezien er al 2 jaar energie gedeeld wordt is het interessant om te onderzoeken of EnergieWEB ook een energiegemeenschap moet worden en hoe ze daarin kunnen samenwerken met toekomstige energiegemeenschappen in de regio bijvoorbeeld door te onderzoeken of het mogelijk is om op termijn energie te delen tussen particulieren, binnen wijken en tussen wijken onderling.

Leren door te doen

TKI Bouw en Techniek vroeg Ede om deel te nemen vanwege de praktijkervaring en de lerende aanpak. De gemeente laat hiermee zien dat niet alles vooraf vast hoeft te liggen om stappen te zetten in de energietransitie. Door te beginnen en samen te leren, blijkt dat energiedelen nu al mogelijk is. Per 1 maart start het leerlab officieel, samen met de andere EnergieWEB-gemeenten en TKI Bouw en Techniek. Daarmee zet Ede een volgende stap richting een toekomst waarin lokaal opgewekte energie slimmer wordt benut.

Wij geloven dat lokaal opgewekte energie zo dichtbij mogelijk moet worden gebruikt. Uiteindelijk moet het delen van stroom net zo eenvoudig zijn als het afsluiten van een energiecontract. Met dit leerlab zetten we een belangrijke stap richting die toekomst. Ik ben blij dat we dit samen kunnen doen met TKI Bouw en Techniek, het Ministerie van VRO, de VNG en de deelnemende gemeenten Wageningen, Ede, Barneveld, Scherpenzeel, Nijkerk en Veenendaal.
Wethouder Versteeg

Achtergrondinformatie

Bekijk hier een filmpje met uitleg over het EnergieWEB model.

Feiten en cijfers:

  • Het leerlab is onderdeel van het programma Verduurzamingsaanpak Maatschappelijk Vastgoed van TKI Bouw en Techniek en het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).
  • Gemeente Ede deelt stroom tussen 1500 aansluitingen (openbare verlichting, kantoorpanden, rioolgemalen etc.)
  • Met de recente toetreding van Veenendaal gaat EnergieWEB richting de 5000 aansluitingen die samen stroom delen
  • EnergieWEB gemeenten hebben via aanbestedingen in de afgelopen 2 jaar contracten afgesloten met 10 verschillende lokale opwekkers, die samen tientallen zonnevelden en zonnedaken hebben.
  • In totaal verbruiken de 6 gemeenten samen bijna 20 miljoen kWh stroom per jaar (20 TWh). Ongeveer de helft daarvan is de openbare verlichting.