Programma Airborne Ede-maand 2026 bekend
September is een bijzondere maand: de Airborne Ede-maand. Het is de maand waarin we stilstaan bij hen die in 1944 vochten voor onze vrijheid. We herdenken Operatie Market Garden, het bombardement op Ede en de luchtlandingen. Dit was het begin van de bevrijding van Nederland. De gevolgen van deze operatie is nog steeds te zien en voelen in onze gemeente en daarom herdenken wij dit elk jaar met verschillende activiteiten.
Met vier grote herinneringsevenementen, waaronder de indrukwekkende Airborne Luchtlandingen en Herdenking op de Ginkelse Heide, nieuwe wandelroutes, livemuziek, gratis exposities en podcasts brengen we het verhaal van vrijheid opnieuw tot leven. Jong en oud zijn welkom om stil te staan bij de gebeurtenissen van september 1944 en de betekenis van vrijheid vandaag.
Vrijheid daar moet je voor werken, hoorde ik een WWII-veteraan wel eens zeggen. Het is een kostbaar goed dat we samen moeten uitdragen. Door te herdenken, te beseffen en te beleven, houden we de verhalen levend en laten we zien dat vrijheid niet vanzelfsprekend is.
Muziek, sport en ontmoeting
De Airborne Ede-maand wordt 28 augustus geopend met de Airborne Veteranenavond op het Kuiperplein. Het Orkest Koninklijke Luchtmacht treedt daar op samen met gastartiest Trijntje Oosterhuis. Samen zetten we onze Edese veteranen in het zonnetje.
Ook sport speelt een belangrijke rol tijdens de maand. De Airborne Freedom Run en Tuxis Ede’s Best Run verbinden sport en vrijheid met elkaar. Deelnemers worden uitgedaagd om niet alleen hun eigen grenzen te verkennen, maar ook stil te staan bij de betekenis van vrijheid en de offers van de helden van toen. Zij moesten onder moeilijke omstandigheden veel hindernissen overwinnen voor de vrijheid van anderen. Zo komen herdenken, beseffen en beleven samen in een moderne vorm.
Airborne Luchtlandingen en Herdenking blijft hart van de maand
Het grootste evenement van de maand is de jaarlijkse Airborne Luchtlandingen en Herdenking op zaterdag 19 september op de Ginkelse Heide. Tienduizenden bezoekers worden verwacht bij het uitgebreide programma van herdenken en militaire demonstraties. Tijdens het luchtprogramma springen honderden parachutisten uit verschillende NAVO-landen boven de heide. Ook keert de historische Dakota terug voor indrukwekkende eresprongen in originele Tweede Wereldoorlog-kleding. Nieuw dit jaar is de helikopterdemonstratie, voorafgaand aan de tweede massdrop. Een bijzondere traditie keert bovendien terug: de Wings Exchange. Na afloop van de luchtlandingen ontvangen parachutisten op het Herdenkingsplein hun militaire wings onder begeleiding van de Pegasus Pipes & Drums. Daarmee wordt de verbondenheid tussen de militairen van toen en nu zichtbaar gemaakt.
Nieuwe wandelroutes en podwalks rondom Operatie Pegasus
Ook het Pegasus Wandelfestival groeit verder door. Tijdens het festival op zaterdag 26 september worden, naast de 5 en 10 kilometer routes, nu drie nieuwe wandelroutes van 15, 25 en 35 kilometer gelanceerd. De routes voeren wandelaars langs historische plekken in Ede die verbonden zijn aan Operatie Pegasus I en II.
Bij iedere route hoort een gratis podwalk. Wandelaars luisteren onderweg naar de verhalen van onder andere generaal John Hackett, majoor Digby Tatham-Warter en kolonel Graeme Warrack. Daarnaast is er theater en muziek tijdens de route.
Aandacht voor persoonlijke verhalen
In 2026 is er extra aandacht voor persoonlijke verhalen uit de oorlog. Zo organiseert Cultura Ede een bijzondere vertoning van de Nederlandse film Vrouwenmars 1945, gevolgd door een verdiepend gesprek over vrouwen in het verzet en het Edese verhaal. Ook verschijnen er nieuwe afleveringen van de podcastserie Studio Vrijheid. Deze vertellen de verhalen over de rol van vrouwen in het verzet en het Joodse ontsnappingsverhaal op de Veluwe. Daarnaast zijn er verschillende gratis exposities te bezoeken. Zoals de Gezichten van Verzetsstrijders op de Ginkelse Heide, die het verhaal vertelt van de verzetsmensen die begraven liggen in het Mausoleum in Ede.
Meer informatie
Het volledige programma van de Airborne Ede-maand 2026 is te vinden op: www.ede.nl/airborne